OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

SPECIÁLNÍ SLEVA NA DOVOLENOU NA JACHTĚ PRO NAŠE ČTENÁŘE! Pozůstatky sopečné činnosti, jeskyně a hory pro ty, kdo chtějí obdivovat unikátní krásy přírody. Pozorování velryb a delfínů a třeba i šnorchlování mezi nimi pro ty, kdo chtějí zažít jedinečné dobrodružství. Portugalské souostroví Azory uprostřed Atlantského oceánu se podle jachtařského instruktora Tomáše Kůdely vyplatí poznávat z lodi.

Jestli měl zkušený mořský vlk pravdu, to se ukáže v druhé polovině srpna, kdy se se svou posádkou vydá prozkoumat ostrovy Faial, Pico, Graciosa, Terceira a Sao Jorge na vlastní pěst. „Při našem putování neopomeneme navštívit třeba nejvyšší horu Portugalska, vulkán Pico, který byl naposledy aktivní poměrně nedávno, v roce 1963,“ zmínil kapitán Tomáš Kůdela. Vulkanická činnost po sobě na ostrově zanechala mnohé stopy. Průtokem lávy například vznikla pět kilometrů dlouhá jeskyně Gruta das Torres. V neposlední řadě na ostrově Pico stojí za pozornost i vesnička Calheta do Nesquim, která se pyšní dlouhou velrybářskou tradicí.

REKLAMA

Větrné mlýny a malebné domky se často stávají cílem fotoaparátů na ostrově Graciosa. I na něm najdou turisté jeskyni sopečného původu, jmenuje se Enxofre. A s vulkanickou činností souvisí i další její velmi příjemný doprovodný jev, termální prameny. „Určitě si nenecháme ujít příležitost odpočinout si v horkých vřídlech lázní Termas do Carapacho,“ prozradil kapitán.

Nespočetné krátery s jezírky uvítají posádku na ostrově Terceira. Čeká tam na ně i jeskyně Algar do Carvão a Caldeira Guilherme Moniz, nejdelší kráter celého souostroví měřící 15 kilometrů. Do hlavního města navíc v létě lákají býčí zápasy.

Ani ostrov Sao Jorge nepostrádá své unikum. Je jím Fajã da Caldeira de Santo Cristo s podmořskou jeskyní a jezerem, jediné místo, kde se pěstují mušle amêijoas neboli srdcovky. „Bylo prohlášeno přírodní rezervací a speciální ekologickou oblastí. V nějakém cestopise jsme se dočetli, že se v jezeře kvůli narušení ekosystému nesmí koupat. Jaká bude skutečná situace na místě, to bude i pro mě překvapení,“ přiznal Kůdela.

Foto: archiv Tomáše Kůdely

Ale to je zatím samá pevnina. Dovolená na jachtě skýtá nejen možnost pohodlně přeplouvat mezi jednotlivými ostrovy, ale také příležitost blíže se seznámit s kormidlem a obyvateli oceánu. Nejvíce pozornosti si pravděpodobně získají velryby a delfíni, kterých se tu vyskytuje velké množství. Ať už je posádka lodi zůstane jenom pozorovat, nebo se mezi ně potopí se šnorchlem, určitě to pro ni bude znamenat velký zážitek. „Azorské ostrovy se vyznačují chladným oceánem, a proto doporučuji vzít si s sebou neopren. Teplotu vody lze v tomto období očekávat mezi 19 a 22 stupni Celsia. Mimoto je plavání s velrybami velmi fyzicky náročné,“ varoval ovšem jachtařský instruktor.

Velmi blízké setkání s velrybami již zažil při přeplavbě z Kapverdských ostrovů na Barbados, a to hned dvakrát. V prvním případě vyvedla velryba kormidelníka, který měl právě službu, natolik z míry, že přestal věnovat pozornost větru a kurzu lodi. Jachta vyvázla s nalomeným spinakrovým pněm. Druhá velká zkušenost přišla jedné noci před rozedněním, když stál u kormidla sám kapitán. „Najednou se ozvala tupá rána a já jsem nárazem padl na kormidlo. Vítr foukal slabě, tak ani naše rychlost nebyla vyšší než pět uzlů. Náraz byl silný, ale měkký. Asi jsme narazili do velryby, pomyslel jsem si. Vyděsilo mne to. Rozhlížel jsem se kolem sebe, jestli se velryba nezačne bránit a nezaútočí na loď. Nic takového se ale naštěstí nestalo,“ oddechl si podruhé Tomáš Kůdela.

Co se týká delfínů, ti se nechají pozorovat často, jak plavou či vyskakují kolem lodi. „Mají rádi rychlejší plavbu a vypadá to, jako kdyby nám předváděli, jak rychle a ladně umí plout. Je to opravdu úžasný zážitek, být s nimi takto v kontaktu,“ mluvil ze zkušenosti jachtař.

Kolem Azorských ostrovů se vyskytují čtyři pětiny ze všech druhů kytovců, takže má posádka jachty velkou šanci spatřit vorvaně, keporkaky nebo plejtváky. V teplé vodě Golfského proudu lze zahlédnout i takzvanou papouščí rybu, ostnatce, rejnoky, tuňáky, makrely, mečouny a tři druhy žraloků. Rozhodně je nač se těšit. „Na Azorech za výlet s pozorováním velryb dáte 40 až 45 eur, 60, pokud výlet zahrnuje plavání s delfíny. My máme možnost všechny tyto zážitky prožít přirozeně,“ poukázal na velkou výhodu dovolené na plachetnici Kůdela.

Turistický ráj – i proto, že jej turisté dosud neobjevili –, který se může pochlubit, případně si postěžovat, že je součástí Evropské unie. Jména se skupině devíti ostrovů sopečného původu dostalo podle jestřába, portugalsky açor – co na tom, že tam jestřáby nikdy nikdo neviděl. Nikdo nikdy nebo přinejmenším hodně dlouho neviděl ani Atlantidu, přesto mnozí věří, že Azory jsou jejím pozůstatkem.

 


SPECIÁLNÍ NABÍDKA POUZE PRO NAŠE ČTENÁŘE

 

15% SLEVA NA SRPNOVÉ A ZÁŘIJOVÉ PLAVBY KOLEM AZORSKÝCH OSTROVŮ PŘI ZADÁNÍ KÓDU AZ816 na webu www.tomaskudela.cz

18. 8. – 25. 8. 2016 Poznávání ostrovů Faial, Pico, Graciosa, Terceria

26. 8. – 2. 9. 2016 Poznávání ostrovů Terceria, Sao Jorge, Pico, Faial

18. 8. – 2. 9. 2016 Poznávání ostrovů Faial, Pico, Graciosa, Terceria, Sao Jorge

* Posádka se aktivně podílí na plavbě, ale není třeba předchozích zkušeností. Na pevnině má každý prostor k aktivitám podle svého gusta.

REKLAMA