OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

nejmensi pletena_cepice_ikonaVzhledem k tomu, že v těchto dnech udeřily pořádné mrazy, je potřeba sáhnout po pořádné zimní čepici. V Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově mají ovšem v tomto ohledu možnost sáhnout i po čepicích vskutku raritních.

Zbrusu novým exponátem je počin paní Blanky Böhmové z Kaznějova, která prokázala boží trpělivost a také velkou dávku zručnosti, když  na pěti pletacích drátech o délce 15 cm a síle 1mm zabroušených do špičky a speciálně zhotovených k tomuto účelu uplést nejmenší čepici v České republice (kulicha s třapcem), která má na výšku 10 mm, přičemž z toho 3 mm tvoří klasická bambule. K upletení čepice, která má po ohrnutí spodní části dolní průměr 7 mm, použila rekordmanka červenou vyšívací bavlnku. Vlastní pletení (na 8 ok) i přes minimální rozměry výrobku trvalo dlouhých 50 minut. Bambule vznikla tak, že 5 ustřižených kousků bavlnek autorka stáhla k sobě, roztřepila a přišila k čepici. Rantlík pak otáčela pomocí zahnuté pinzety, což se ukázalo jako nejkrkolomější část práce.

REKLAMA

Nejmenší čepička byla zapsána do České knihy rekordů a je k vidění v expozici pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit, které má ve svých sbírkách i největší pletenou čepici.


Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná

Úspory energie sledujte na EnergyTV

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA