Vzácného pacienta nyní opečovávají v záchranné stanici v Pavlově na Vysočině. Je jím luňák červený, kriticky ohrožený druh, jehož početnost v ČR je odhadována jen na 100 párů. Zcela vyčerpaného ptáka objevila paní v bažantnici, a jelikož o výskytu luňáků v této lokalitě věděla, neváhala a zavolala odborníkům. Na Vysočině ornitologové luňáky monitorují a v letošním roce zaznamenali pouze jediné hnízdění se čtyřmi potomky.

Pozdní telefonát o nálezu zraněného luňáka červeného přijatý centrálním dispečinkem roztočil kolotoč událostí. Přestože bylo již po 21. hodině večerní, hovor následně přijala i nejbližší záchranná stanice Pavlov, kde její pracovník neváhal a pro zvíře vyjel. Jaké bylo jeho překvapení, když na místě objevil opravdu letošní mládě luňáka červeného. Zvíře bylo naprosto vyčerpané, vážilo zhruba 600 gramů. Na křídle mělo již značně nekrotizovanou ránu prolezlou červy. Vzhled zranění, jež způsobil zásah elektrickým proudem, nasvědčoval, že k němu mládě přišlo zhruba před čtyřmi dny. Bez pomoci by ho čekalo dlouhé kruté umírání.

REKLAMA

Foto: archiv pavlovské záchranné stanice (autorem fotografie mláďat na hnízdě těsně před vyletěním je Filip Hruška)

Stručnou zprávu podala záchranná stanice ještě týž večer na Facebooku. „Je 30. července, 22:33 a právě skončila operace (amputace) křídla mladého luňáka červeného z letos jediného známého hnízda na Vysočině. Na počátku měsíce mládě poprvé opustilo hnízdo a učilo se létat. Dnes víme, že létat už nebude. Teď si jen přejeme, aby vydržel do rána naživu. S přicházejícím deštěm začíná i příjem popálených jedinců na elektrických sloupech,“ psalo se na sociální síti. O mnoho lépe už zněla zpráva z 1. srpna. „Situace s luňákem se naštěstí dále zlepšuje. Aktuálně mladý luňák jeví velký zájem o své okolí a bez problémů přijímá nabízenou potravu. Naší snahou bude co nejvíce mládě socializovat, abychom mu mohli pobyt na stanici zpříjemnit, jak jen to půjde,“ dali si za cíl zvířecí záchranáři.

Přestože se luňák už nebude moci vrátit do přírody, může sloužit v expoziční části stanice k ekologické výchově a osvětě. Při té se lidé dozvídají o životě jednotlivých zvířecích druhů, ale i o nástrahách, které zvířatům člověk v krajině neustále předkládá.

Najdete-li vyčerpaného či jinak handicapovaného živočicha, kontaktujte záchrannou stanici (kontakty na www.zachranazvirat.cz), případně centrální dispečink záchranných stanic na telefonu 774 155 155.

Pokud vám není lhostejný osud zraněných volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto veřejné sbírky Zvíře v nouzi číslo: 33 55 33 22/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 30 Kč, příjemce obdrží 28,50 Kč, službu provozuje Fórum dárců). Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz.

Úspory energie sledujte na EnergyTV