Ve dnech 6. – 9. 10. 2010 proběhl šestý ročník mezinárodní konference k historii hornictví a důlních prací – „Stříbrná Jihlava 2010“, kterou pořádalo Muzeum Vysočiny Jihlava, p.o., Archaia Brno, o. p. s., Ústav archeologie a muzeologie filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Celá akce proběhla pod záštitou hejtmana kraje Vysočina MUDr. Jiřím Běhounkem.
Konference zahrnovala jak odborné přednášky a prezentace, tak i exkurze po stopách důlních děl na Pelhřimovsku. Celkem se přihlásilo 102 účastníků z řad odborné i laické veřejnosti, z toho 86 Čechů, 2 Poláci, 3 Slováci, 9 Němců a 2 Francouzi.
Přednášky, které probíhaly v kongresovém sále kraje Vysočina byly rozděleny na bloky podle témat souvisejících s problematikou hornictví a jednotlivých oblastí těžby. První den konference byl věnován odhadům historické produkce drahých kovů a jejich těžbě ve středověku. Referáty byly zaměřeny na důlní produkci drahých kovů v Čechách a Moravě, na hornický okrsek u Melle ve Francii, u Ramsbecku v Německu a získávání drahých kovů ve středověku loupeživými výpravami. Ve čtvrtek 7.10. navazoval blok přednášek na téma dolování v severních Čechách a na Moravě, v polském Slezsku, Rakousku a ve Francii. Na závěr druhého konferenčního dne byly představeny některé příklady montánní památek, jenž jsou propagované formou naučných stezek, geoparků a hornických expozic. Rudné hornictví na Českomoravké vrchovině a na Slovensku bylo prezentováno v pátek 8.10. spolu s příspěvky věnovanými těžbě železných rud.
U řečnických pultů se postupně vystřídalo celkem 38 přednášejících a diskutujících, informační postery připravilo 12 zúčastněných. V sobotu 9.10. byla pořádána odborná exkurze po lokalitách dolování na Pelhřimovsku. A tak měli účastníci exkurze možnost přímo v terénu dokumentovat důlní díla například u Rohozné, Sázavy u Křemešníka, Vyskytné, Chrástova a Čejkova. Zvláště přínosná byla návštěva montánní lokality Cvilínek u Černova, kde v letech 2009 – 2010 probíhal archeologický výzkum. Na této lokalitě bylo nelezeno unikátní zařízení na úpravu rud, tzv. prádlo nacházející se v malém údolí potoka Kameničky v blízkosti důlních šachet.
Z příspěvků na konferenci vznikne stejnojmenný sborník „Stříbrná Jihlava“, který vychází jako suplementum recenzovaného periodika Acta rerum naturalium. Vydavatelem je Muzeum Vysočiny Jihlava, p. o. Konference byla podpořena Krajem Vysočina, Asociací muzeí a galerií ČR, Statutárním městem Jihlavou, Muzeem Vysočiny Havlíčkův Brod, Muzeem Vysočiny Třebíč, Muzeem Vysočiny Pelhřimov, ZO 6-18 Cunicunulus, Jihlavským netopýrem, o. s., Občanským sdružením společnost přátel dělostřelby, J. Langem, K. Kloudou a Ing. Václavem Veselým.
Foto: Rudolf Schebesta (MVJ)
Mezinárodní konference Stříbrná Jihlava odhalila historii hornictví a důlních prací na Vysočině
- Podrobnosti