REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

V Zoologické zahradě Jihlava byl otevřen nový tropický pavilon. Návštěvníci zoo tak mohou vidět tropickou řeku s vodopádem i tůně obývané dvěma druhy krokodýlů nebo si z bezprostřední blízkosti prohlédnou největší hady světa – anakondy velké. Pavilon je navíc osázen bujně rostoucí tropickou vegetací.

„Návštěvníci pavilonu projdou nejprve přízemím, kde je cesta povede vymletým říčním břehem a umožní jim pohled do tůní s krokodýly a anakondami nebo do jednotlivých terárií na druhé straně. Na konci cesty je expozice pro lezce obojživelné, zvláštní ryby žijící na souši pobřežních bažin Indického oceánu. V dalším patře si lidé mohou prohlédnout tropický prales pěkně svrchu i se zříceným vrakem letadla. Do něj může každý i nahlédnout, protože v něm žijí bazilišci zelení – jihoameričtí ještěři známí svou schopností běhat po vodní hladině,“ přibližuje ředitelka zoo Eliška Kubíková, jak to v novém pavilonu vypadá.

REKLAMA

Otevírání tropického pavilonu v jihlavské zoo. Foto: archiv Zoo Jihlava

Celkem návštěvníci najdou v novém pavilonu 70 expozic, od malých terárií pro sklípkany nebo štíry po velké nádrže obývané krokodýly siamskými nebo varany papuánskými. Ve všech expozicích pavilonu našlo domov kolem sedmdesáti druhů živočichů. Hlavní obyvatelé budou plazi včetně krokodýlů čelnatých, krokodýlů siamských, tří druhů varanů, madagaskarských hroznýšů, anakond velkých nebo suchozemských a vodních želv. Nechybí ale ani obojživelníci jako rosničky či žáby pralesničky, bezobratlé zastupují švábi a štíři. Pavilon obývají i dva druhy drápkatých opiček – lvíčci zlatí a tamaríni bělovousí. Zvláštností je pak třeba lenochod dvouprstý, pásovec kulovitý a moka skalní, což jsou velká rychlá morčata, která umí šplhat po stromech a skalách.

„Celý pavilon je naprosto unikátní jak svým vnitřním uspořádáním, napodobujícím podemletý břeh řeky v džungli, tak třeba i vrakem letadla nebo chýší domorodců. Zajímavostí je i expozice mangrovů s brakickou vodou nebo akvárium s medúzami. Stavba je zajímavá i zvenčí jak svým půdorysem ve tvaru trojcípé hvězdy, tak například měděnými pláty, které pavilon pokrývají. Po zoxidování nazeleno by tak měl pavilon svým povrchem připomínat šupinatou kůži gigantického plaza. Čím se dále pavilon vymyká, co lidé však neuvidí, to je jeho technické zázemí se všemi čerpadly, filtry a nádržemi,“ doplnil mluvčí Zoo Jihlava Martin Maláč.

Tropický pavilon je posledním dílem projektu nové výstavby v Zoo Jihlava nazvaného Zoo pěti kontinentů. Investorem stavby je statutární město Jihlava. Projekt je spolufinancován z dotace EU ROP Jihovýchod. Stavba tropického pavilonu byla zahájena na začátku roku 2013. S uskutečňováním projektu Zoo pěti kontinentů se začalo již v roce 2011. Vznikly expozice pro africké primáty, pavilon pro žirafy a další zvířata z Afriky nazvaný Africká savana a expozice hyen. Dále byla v rámci projektu postavena australská expozice s názvem Australská farma a Asijský pavilon pro gibony a babirusy.

REKLAMA