REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

deratizace jihlava ikonaJihlavská radnice v jarním období pravidelně zajišťuje město proti přemnožení hlodavců. Letos je pokládka návnad k hubení potkanů zvláště důležitá, hlodavců totiž přibylo. Vyšší množství zaznamenali pracovníci správy jihlavského podzemí, ale výskyt potkanů na povrchu oznamovala radnici i veřejnost.


„Potkani mohou mít mladé pětkrát do roka. Tentokrát v podstatě nebyla žádná zima, a tak pokud měli dost potravy, velmi pravděpodobně byli schopni mít ještě další mladé. Potkanů je více, platí i to v dalších městech,“ popsal situaci František Skřivánek z firmy Deratex, která pokládku návnad v Jihlavě zajišťuje.
Deratizéři se pravidelně vypravují do kanalizačních sítí, školských zařízení, stravovacích provozů, skladů, obytných domů i na volná prostranství. Položí asi tři tisíce návnad. Ošetřená místa se po několika dnech kontrolují, pokud je někde návnada odebraná, doplní se nová.
„Účinek jedu na potkany není okamžitý, přichází až po několika dnech. Společenstva mají ochutnávače, kteří pokud by brzy po pozření pošli, ostatní jedinci by si návnadu nevzali a zásah by byl neúčinný,“ popsal jednatel firmy Oldřich Bubrinka. Ve městě i v kanalizačních štolách na uhynulá zvířata narazíte jen výjimečně. „Pokud potkan cítí, že se jeho stav zhoršuje, vyhledá skryté místo, kde později uhyne,“ dodal deratizátor.
Ošetřují se i ta místa, ve kterých v současné době není zaznamenán výskyt, protože hlodavci vyhnaní z ošetřených míst hledají nová neošetřená teritoria. Nezávisle na deratizaci v režii města, ale ve stejný čas, by měla deratizace probíhat i na dalších místech, zejména v potravinářských provozech, skladech apod. Úřad pravidelně oslovuje ke spolupráci i další jihlavské instituce a firmy i širokou veřejnost, jedině plošně provedený zásah v co nejkratším čase má patřičný efekt.
Pravidelná prevence se Jihlavě vyplácí, populace potkanů je v Jihlavě dlouhodobě pod kontrolou. „V Jihlavě velmi dobře funguje spolupráce občanů, firem a města, přemnožení hlodavců jsme dlouhodobě nezaznamenali. Letos byl ale počet hlášení od veřejnosti opravdu vyšší,“ potvrdila Kateřina Kadlecová z odboru správy realit, která akci připravuje.
Veřejnost se k prevenci může jednoduše připojit tím, že nesplachuje zbytky jídla, které slouží potkanům za potravu. Důležité je také vyhazovat odpadky do popelnic a kontejnerů, nikoliv vedle nich. Jsou tak snadným cílem pro potkany, kteří se pak na místech se snadným zdrojem obživy zdržují. Důležité je také zabezpečovat sklady a sklepy jak technicky proti vniknutí hlodavců, tak pokládáním návnad.
Pokud by na návnadu náhodou narazil člověk, neměl by se jí dotýkat. Pro kočky nebo psy není atraktivní, nevoní a nechutná jim, mimo jiné bývá smísena například s obilím.
Ročně za celoplošný zásah na pozemcích a v objektech města zaplatí radnice 250 tisíc korun. Jednotlivci a firmy hradí deratizaci sami.

REKLAMA

Úspory energie sledujte na EnergyTV

REKLAMA