Běžně asi málokoho napadne, že by kvůli polykání musel chodit do speciální ambulance. V jihlavské nemocnici však taková poradna začala nově fungovat. Vede ji logopedka Kateřina Trčková a nadšení jsou z ní pacienti po operacích, kteří kvůli zdravotním problémům nemohou přijímat potravu a mají zavedené břišní sondy.

Pacient, který navštěvuje ambulanci pro poruchy polykání a kterému logopedi mohou pomoci, je většinou po operaci nádorového onemocnění. Polykání pro něj znamená problém, protože nemůže například dostatečně hýbat jazykem a posunout si tak stravu v ústech dozadu. Tito lidé mohou mít i zjizvení v oblasti rtů, což znesnadňuje udržení stravy v ústech. Další možností může být chybějící nebo nefunkční měkké patro, anebo mohou mít ochrnuté hlasivky. V tom případě se může stát, že sousto unikne do dýchacích cest.

REKLAMA

katerina trckova NEMJI

Logopedka Kateřina Trčková. Foto: archiv Nemocnice Jihlava

Pacienti obvykle musí mít zavedenou břišní sondu a navštěvují kvůli svým potížím gastroenterologickou poradnu. Nově jim dokážou pomoci také na oddělení ORL, pod které logopedie spadá. Především je třeba pomoci předejít vdechnutí stravy a tím i následným zánětům, které by mohly z tohoto důvodu pacienta postihnout.  

Terapie probíhá podobně jako s dětmi na klasickém sezení s logopedem. „Na začátku probereme co je nového, jak polykají, jak se jim dařilo, co zkoušeli podle doporučení. Děláme také dotykovou simulaci v dutině ústní pomocí ledové a ochucené štětičky, kdy se stimuluje patro k aktivitě, dále děláme masáže patra, čímž se snažíme vyvolat dávivý reflex. Provádíme také vibrační masáže, aby se jazyk stimuloval k činnosti. Před zrcadlem se vyzkouší jazyk a tzv. polykací manévry, koriguje se držení těla a hlavy, aby se podporovalo polykání. Směřuji pacienta tak, aby pro něj bylo polykání co nejsnadnější,“ popisuje Kateřina Trčková s tím, že díky těmto krokům je možné například dosáhnout toho, aby pacient polkl sousto rychleji, nebo naopak pomaleji.

Pacienti si rychlost polykání mohou mimo jiné ovlivnit také sami řízenou hustotou přijímané stravy. Čím hustší je strava, tím pomaleji se polyká. Pro pacienty je život se sondou náročný. „Sonda se musí denně čistit a je nutné starat se o ni tak, aby takzvaně nezarostla. Je navíc omezující chodit s hadičkou, která je zhruba 50 centimetrů dlouhá,“ popisuje logopedka.

Reakce pacientů jsou velice kladné. „Měla jsem tady jednoho pacienta, který se velmi snažil navodit polykání už jen ústy a následně si nechal sondu odstranit,“ dokládá úspěchy Kateřina Trčková. Specializovanou ambulanci zatím navštívili první pacienti, kterým logopedka dokázala pomoci. Do budoucna by v jihlavské nemocnici rádi prováděli i specializovaná vyšetření, aby nebylo nutné za tímto účelem pacienty s obdobnými obtížemi odesílat do vzdálenějších míst.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA