Pod palmami u Atlantského oceánu sedí skupinka studentek cestovního ruchu z Vysoké školy polytechnické Jihlava. Ne, nejsou tu na dovolené. Právě se dotěrně ptají na všemožné otázky kubánského profesora mezinárodního práva. Zajímá je nejen otázka cestovního ruchu, ale také politická situace či obyčejný život na Kubě.
„Jsem úplně překvapená, že ve všech průvodcích popisují Kubu jinak, než jaká je realita. Vůbec není tak izolovaná, jak je u nás prezentována a nedá se srovnávat s naší zemí před rokem 89,“ sdělila své první dojmy studentka Michala Martínková. Místní domorodci jsou někdy opravdu chudí, ale to jim nebrání, aby byli šťastní. Vždy jsou také pěkně upravení a mají svůj vlastní styl života velice rozdílný od evropského, který jim jako zemi třetího světa vyhovuje.Studentky jihlavské Vysoké školy polytechnické navštívily národní park na ostrově Cayo Juítas u Atlantského oceánu.
„Je zajímavé, že historii spojujeme s konkrétním místem, které navštívíme. Není to jak ve škole, kde vykládají o Zátoce sviní a člověk vůbec neví, kde to je. Tady to vidíme na vlastní oči,“ popsala Aneta Čiháková. Právě vylodění amerických Kubánců v Zátoce sviní v roce 1961 bylo jedním z dosavadních témat měsíční expedice.
Jako studentky oboru Cestovní ruch přespávaly každý den nebo obden v jiném hotelu, aby poznaly rozdíly v ubytování a poskytovaných službách. Překvapující je také malá rozmanitost jídel, protože Kubánci většinou podávají opečené kuře s rýží nebo sendvič. Účastníci expedice ale ochutnali taky krokodýla nebo mečouna.
Výprava navštívila vesnickou školu v pohoří Sierra Maestra. Tamním dětem dovezly hlavně propisky, kterých je na Kubě nedostatek.
Hlavním průvodcem výpravy je jejich vyučující Petr Chalupa, který jezdí nejen na Kubu, ale do celé Latinské Ameriky dvacet let. Denně přednášel hlavně cestou v autobuse nejen o historii, ale probírá i geografickou látku. Vedení doplňuje místní profesor z havanské univerzity Fernando Molina, který se učí s jihlavskými studentkami trochu česky a na oplátku s nimi cvičí španělská slovíčka.
Kromě hlavního města Kuby Havany členky expedice navštívily provincii Piñar del Río nebo v národním parku vystoupaly na stolovou horu. Přivítalo je i známé letovisko na ostrově Cayo Coco, které leží na severu u Atlantského oceánu. Největším zážitkem byla cesta džípem do pohoří Sierra Maestra, ve kterém navštívily obydlí, kde se ukrýval Fidel Castro se svými spolubojovníky. V provincii Piñar del Río je několik tabákových plantáží. Expedice se vydala za jedenadevadesátiletým pěstitelem, který se jmenuje Soilo Velóz Rodriguez.
Účastníci expedice Kuba 2010 pořádají prezentaci svých zážitků ve čtvrtek 20. ledna v budově Vysoké školy polytechnické Jihlava. Za účasti hostů z velvyslanectví Kubánské republiky v Praze budou od desíti hodin referovat o neobvyklé cestě, která se snad neuskutečnila poprvé.
text i foto Pavla Janoušková