Celkem 3.930 stromů v jihlavských parcích, ulicích a školních zahradách projde ozdravnými zásahy - právě začal projekt Revitalizace městské zeleně v Jihlavě. Do prosince 2013 budou obyvatelé Jihlavy moci vidět práci tzv. stromolezců, kteří z korun odstraňují nemocné a suché větve nebo jinak ošetřují stromy.
Práce začala ve Smetanových sadech, poté budou ošetřeny nejproblematičtější stromy v ul. Gorkého, U Skály a dále budou postupně ošetřovány stromy v zahradách mateřských a základních škol. „V roce 2012 předpokládáme ošetření stromů v městských parcích a některých uličních stromořadích, v roce 2013 bude ošetřen zbytek stromořadí a hřbitovy. Harmonogram prací bude upřesňován,“ uvedla vedoucí oddělení služeb v životním prostředí Martina Gregorová.
Po dobu realizace se budou na ošetřovaných místech vyskytovat dočasná omezení pro návštěvníky parků, parkování, případně dočasná omezení silničního provozu. Ořezané větve pracovníci firmy kupí na hromady dostupné pro techniku, nejpozději do dvou dnů od dokončení prací v lokalitě zajistí magistrát jejich odvoz.
Stromy, které projdou odborným zásahem, jsou vybrány na území celého města. Nejvíce je jich v parcích, dále ve stromořadích, areálech škol, na volných plochách a hřbitovech. Udržitelnost projektu je deset let. „To mimo jiné znamená, že strom, který v rámci projektu ošetříme, nesmíme po dobu deseti let odstranit třeba kvůli stavbě,“ doplnila Katarína Ruschková.
Úroveň péče o zeleň v Jihlavě se v posledních letech výrazně zvýšila. „Je tu dluh z minula, kdy se zeleni nevěnovala pozornost, kterou vyžaduje a zasluhuje. Jestli chceme mít zdravé a bezpečné stromy, je nutné o ně systematicky a dlouhodobě pečovat,“ uvedl k motivu rozsáhlé revitalizace tajemník Magistrátu města Jihlavy Lubomír Dohnal a připomněl, že z důvodu lepší péče o zeleň vzniklo na odboru životního prostředí oddělení služeb v životním prostředí, které se právě této problematice věnuje.
V Jihlavě roste asi 30 tisíc stromů, z toho dvě třetiny na pozemcích města. Všechny jsou zapsány v tzv. pasportu zeleně, ve kterém se průběžně sleduje stav, věk, všechny provedené zásahy a další informace, které úřadu pomáhají ve správě stromů. „Samotná existence pasportu byla jednou z podmínek pro získání dotace. Ta městu pomůže uskutečnit alespoň část dlouhodobých plánů v péči o zeleň. Chceme mít zdravé město, o zeleň je nutné se starat a rozvíjet ji,“ řekl k revitalizaci primátor Jaroslav Vymazal.
Na financování projektu byla získána dotace 90% z operačního programu Životní prostředí. Výběrové řízení na dodavatele vyhrála společnost Treewalker, s.r.o. s cenou 4.492.011,- korun bez DPH. Technický dozor rovněž na základě výběrové řízení provádí společnost SAFE TREES, s.r.o.
Zeleň v Jihlavě prochází velkou ozdravnou kúrou
- Podrobnosti