Přítelkyně jednačtyřicetiletého muže, který musel být loni na konci května převezen se zdravotními problémy do nemocnice, se po dvou dnech dozvěděla smutnou zprávu. Její přítel zemřel. „Jeho onemocnění nebylo slučitelné se životem,“ dozvěděli se od lékařů příbuzní. Příčinou smrti bylo prasknutí aorty. Rodina se musela smířit s krutým osudem, protože zesnulý po sobě zanechal přítelkyni s malým dítětem. Po osmi měsících ale přišel šok. Rodině se prostřednictvím SMS zpráv ozval záhadný anonym. Asi v deseti zprávách popsal, co si o případu myslí.
„Podle mého názoru to musel psát někdo, kdo je lékař nebo zdravotník a musel být v době hospitalizace mého přítele v jeho těsné blízkosti. Ve zprávách totiž používal lékařské obraty a hodně věděl o jeho zdravotních potížích,“ myslí si přítelkyně. Anonymní zprávy ji tolik nahlodaly, že se rozhodla jít na policii.
„Nejdřív jsem si myslela, že si chce někdo s někým v nemocnici vyřídit své účty a nás k tomu chce zneužít, ale pak jsem si říkala, co když má pravdu,“ vzpomíná žena.
Anonym rodinu upozornil na to, že podle něj nebyla péče o jejich příbuzného ze strany lékařů správná a dostatečná. Neznámý se domnívá, že pacient mohl žít, pokud by lékaři včas rozpoznali, že se jedná o člověka, který trpí vzácným onemocněním, takzvaným Marfanovým syndromem. Ten se dá rozpoznat už podle vzhledu nemocného. Dotyčný je vysokého vzrůstu, má protáhlé „pavoučí“ prsty na rukou a protáhlý obličej. Nemoc se také projevuje bolestí na hrudi.
„Kdyby bylo včas pomýšleno na to, že se jedná o člověka s Marfanovým syndromem, který měl docela charakteristické potíže, provedeno CT, zjištěna disekce aorty a včas kontaktována klinika například IKEM nebo Na Homolce, je dost možné, že by ještě žil,“ napsal anonym rodině. „Přítel byl vysoký a měl protáhlejší prsty, také ho bolelo na hrudi,“ uvědomila si přítelkyně.
VÝPOVĚĎ REPORTÉRA, KTERÝ MLUVIL S RODINOU. TA CHCE ZÚSTAT V ANONYMITĚ:
Případ vyšetřují kriminalisté v Havlíčkově Brodě. Podle anonyma měl v předvečer smrti pacient bolesti, ale protože sloužící lékař údajně spal, tak mu nikdo nepomohl. „Případ nám byl oznámen v polovině února. Zatím se prošetřují všechny okolnosti. Konkrétní člověk zatím obviněn nebyl,“ konstatovala bez bližších podrobností mluvčí havlíčkobrodské policie Jana Mazourová. Policie požádala o posouzení případu soudní znalce. Pátrali i po záhadném anonymovi. Stopu se snažili zachytit z mobilního telefonu, na který dotyčný posílal zprávy. Zda se jim podařilo něco zjistit, policie zatím nezveřejnila.
„Policii jsme na její žádost vydali kompletní zdravotnickou dokumentaci k tomuto případu, výsledek šetření zatím není znám. Vzhledem k tomu, že šlo o náhlé úmrtí pacienta, jsme tento případ prověřovali i vnitřní kontrolou, pochybení zdravotnického personálu jsme nezjistili,“ řekl ředitel nemocnice Vít Kaňkovský.
PODÍVEJTE SE NA VYJÁDŘENÍ NEMOCNICE K CELÉMU PŘÍPADU:
Případ má ale ještě jeden nepříjemný rozměr. Marfanův syndrom je vzácné vrozené onemocnění, které spočívá v poruše pojiva. Své nositele ohrožuje některými komplikacemi, z nichž nejzávažnější je popraskání aorty. Syndrom je dědičný, takže přítelkyně zemřelého se bojí, že onemocněním bude trpět i její dcera. Ta má podle ní podezřele protáhlou postavu. Toho si ale všimla, až když si na internetu zjistila projevy Marfanova syndromu. „Pokud můj přítel zemřel na Marfanův syndrom, tak mi to měli lékaři říci. Jsem v šoku, že jsem se to musela dozvědět až od nějakého anonyma,“ nechápe postup lékařů žena.
Rodina si navíc chtěla vyžádat od lékařky zdravotní zprávu, aby z výsledků pitvy zjistili přesnou příčinu smrti.
„Nechtěli nám do ní nechat ani nahlédnout. Vůbec tomu nerozumím, nesmím se dozvědět, proč můj přítel zemřel.“ Případem se může zabývat i Česká lékařská komora. Pokud ovšem dostane do roka od smrti pacienta podnět. Jinak je pro ni případ promlčený.