Na návrh radního Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeňka Chláda 17. prosince 2015 krajská rada projednala a schválila vyhlášení výzvy k podávání žádostí o poskytnutí kotlíkové dotace.
„Datum 17. prosince 2015 je zásadní pro uznání způsobilosti výdajů. Od tohoto data se žadatelům započítávají uznatelné výdaje. Doklady s dřívějším datem nemohou být v rámci dotace proplaceny. První žádosti je možné podat až 18. LEDNA 2016. Veškeré žádosti doručené před tímto datem budeme muset zamítnout,“ upozorňuje Zdeněk Chlád.
Žádosti budou přijímány od 18. ledna 2016 8:00 hodin prostřednictvím e-mailu s ověřeným elektronickým podpisem, přes datovou schránku, poštou nebo osobně v sídle Kraje Vysočina na adrese Žižkova ulice 57, Jihlava. Postup podání žádosti je popsán ve schválené Výzvě. Pravidla pro příjemce a žadatele jsou zveřejněna, stejně jako ostatní důležité a návodné dokumenty, na www.kr-vysocina.cz/kotliky.
Až do konce roku 2017 je připraveno k rozdělení 239 miliónů korun. „Během dvou let by obyvatelé kraje mohli s pomocí evropských dotací vyměnit až dva tisíce neekologických kotlů,“ vypočítává Zdeněk Chlád. Dotace lidem pomohou splnit povinnosti dané legislativou. Od 1. září 2022 totiž nebude možné provozovat zastaralé kotle 1. a 2. emisní třídy, které nejvíce znečišťují ovzduší. Když lidé nevyužijí dotaci, budou si muset kotel koupit ze svého. „Naším cílem je do roku 2020 vyměnit v Česku na sto tisíc kotlů,“ uvedl náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž s tím, že v Česku budou moci lidé po následující roky čerpat až devět miliard korun, které se České republice podařïlo získat z EU.
Cílem programu je snížit emise z lokálního vytápění domácností, které má svůj podíl na nadlimitních koncentracích znečišťujících látek v ovzduší na území kraje. Podpora je určena pouze fyzickým osobám na výměnu stávajících kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním umístěných v rodinných domech. Kotlíkovou dotaci mohou získat majitelé domů určených pro bydlení o minimální energetické náročnosti třídy C. Majitelé domů s nižší třídou budou muset provést současně s výměnou kotle alespoň jedno energetické mikroopatření v hodnotě do 20 tisíc korun, které povede ke zlepšení energetické kondice nemovitosti, nikoli však nutně k jejímu posunu do vyšší energetické třídy. V případě realizace energetického mikroopatření, které musí být konzultováno s energetickým specialistou, není nutné dokládat k žádosti energetický průkaz.
Více informací na www.kr-vysocina.cz/kotliky.