Obyvatelé Náměště nad Oslavou, Pacova a Telče přijdou od prvního ledna 2016 o své pobočky finančních úřadů. Takový je plán Finanční správy České republiky, která hodlá v celém státě uzavřít celkem 23 územních pracovišť. Vzhledem k tomu, že se o této zásadní zprávě starostové dotčených měst v Kraji Vysočina dozvěděli pouze z médií, svolali ve středu v Telči mimořádnou tiskovou konferenci, které se zúčastnil i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a senátor Miloš Vystrčil.
„Na jedné straně se stát snaží hledat peníze na podporu venkova, na druhé pak neuváženými kroky jednotlivých ministerstev omezuje dostupnost základních služeb státní správy v menších městech a obcích, čímž právě nepřispívá k jejich rozvoji. Pokud se náhodou v této vlně rušení poboček finančních úřadů podaří ušetřit, ušetří pouze Finanční správa. Náklady se automaticky zvýší na straně opačné – v regionu, u podnikatelů a obyvatel,“ neskrýval překvapení z připravovaných změn hejtman Kraje Jiří Běhounek.
Na individuální potřeby měst a obcí upozorňují i starostové. Všechny deklarace pro druhou etapu reformy veřejné správy se postupně rozplývají. Obce III. stupně byly vytvořeny s vizí přiblížení služeb občanům, v posledních několika letech se však děje opak. Připomenout lze změny v oblasti vyplácení sociálních dávek, změny v síti poboček katastrálních úřadů či přípravy na změny ve fungování stavebních úřadů i redukování sítě poboček České pošty.
„Veřejná správa musí fungovat jako komplexní systém služeb pro obyvatele, jednotlivá ministerstva nemohou individuálně nekoncepčními kroky zasahovat do regionů, které jsou v rámci naší republiky velmi rozdílné. Je nutné si nelhat a otevřeně vést regulérní diskuse o dalším směřování služeb státní správy, aby nebyli znevýhodňováni obyvatelé malých měst a obcí,“ dodal hejtman.
Finanční správa v ČR je dána Zákonem o finanční správě č. 456/2011 Sb. Dle tohoto zákona je zřízeno Generální finanční ředitelství (GFŘ) a finanční úřady pro kraje (se sídlem dle krajského města). Tyto finanční úřady nejsou samostatnými účetními jednotkami, mají postavení vnitřních organizačních jednotek GFŘ. Dále jsou na základě vyhlášky Ministerstva financí zřizována – a taky rušena – územní pracoviště finančních úřadů. K jejich zrušení stačí změna vyhlášky, která neprochází Parlamentem ČR, k uvedení v platnost je zapotřebí pouze podpis ministra financí.
Jak na celou záležitost zareagoval senátor Miloš Vystrčil, to napovídá dopis, jejž rozeslal starostům dotčených obcí. Přečíst si jej můžete níže.
Vážené paní starostky a páni starostové dotčených obcí,
jako na starostky a starosty obcí dotčených návrhem na rušení územních pracovišť FÚ si dovoluji se na Vás obrátit s prosbou a výzvou.
Bohužel žijeme v době, kdy se prohlubuje rozpor mezi slovy a činy z hlediska zabezpečení veřejných služeb poskytovaných občanům.
Nekompetentní a nekoncepční zásahy v sociální oblasti, utlumování služeb České pošty, plíživé rušení pracovišť katastrálních úřadů nebo změny stanovisek ministerstva vnitra v poskytování doplatku na bydlení jsou toho jasným důkazem.
Nyní přichází na řadu záměr zrušení 23 územních pracovišť finančních úřadů na obcích s rozšířenou působností.
Spolu se starosty Telče, Náměště nad Oslavou a Pacova jsme se rozhodli, že je načase se ozvat. Chceme, aby byl do budoucna před uskutečněním jakékoliv změny ve veřejné správě se samosprávami veden poctivý a spravedlivý dialog.
Věřím, že to všichni vnímáme a dnes a denně i cítíme hodně podobně. Stát se totiž zpronevěřuje svému poslání a na místo služby občanům si z občanů a obcí dělá své sloužící.
To se musí změnit. Právě s tímto cílem jsme sepsali prohlášení, ve kterém v této věci apelujeme na předsedu vlády.
Budu moc rád, pokud se k nám svým podpisem připojíte a pokud o možnosti podpořit prohlášení „Máme toho dost“ budete informovat své kolegy a kolegyně a všechny další.
S celým textem prohlášení se můžete seznámit a svým podpisem jej podpořit zde: http://www.petice24.com/mametohodost
Dále nás můžete podpořit svým „lajkem“ na sociální síti facebook zde: http://on.fb.me/1DOqJkL
Děkuji za váš čas i podporu a jsem s pozdravem. Ke konzultacím a výměnám názorů jsem v rámci svých časových možností samozřejmě k dispozici.
Na jednání našeho senátního výboru jsem navrhl bod s názvem „Veřejná správa a rušení územních pracovišť FÚ v ORP“ k projednání v úterý 11.8. 2015 cca od 11:00. Jednání našeho senátního výboru je veřejné. Více viz na:
http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/webNahled?id_doc=76809&id_var=64573
Se zdvořilým pozdravem
Miloš Vystrčil
Senátor, předseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR
Vysočina plná novinek a aktuálních informací