Po letošním jarním termínu maturitních zkoušek došlo krajskému úřadu celkem 37 žádostí o přezkoumání výsledku maturitní zkoušky, z toho 35 žadatelů napadalo hodnocení písemných prací. Žádostí o přezkoumání hodnocení písemných prací z českého jazyka bylo letos celkem 11. Zbylých 24 žádostí směřovalo k přezkoumání hodnocení písemných prací z cizích jazyků, konkrétně 14 se týkalo německého jazyka a 9 anglického jazyka. Mezi žadateli byli z poloviny (celkem 18 žádostí) zastoupeni žáci škol soukromých zřizovatelů, v loňském roce to bylo 15 % žádostí.
Krajský úřad změnil hodnocení písemné práce celkem v 11 případech, z toho v šesti případech znamenala změna bodového hodnocení i to, že žadatel po přehodnocení své práce tuto dílčí zkoušku maturity vykonal úspěšně.
Stejně jako v předešlých letech využil krajský úřad při odborném posuzování žádostí spolupráce Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání – CERMATu a krajského inspektorátu České školní inspekce. Se složitějšími žádostmi poprvé pomohli krajskému úřadu vlastní certifikovaní hodnotitelé z Gymnázia Jihlava a Katolického gymnázia Třebíč.
V loňském roce bylo krajskému úřadu doručeno 203 žádostí a všechny se týkaly společné části maturitní zkoušky (202 písemných prací a jedna ústní zkouška). Krajský úřad kraje Vysočina změnil rozhodnutí ve 22 případech. Meziroční pokles v počtu žádostí o přezkum výsledků maturitní zkoušky je dán mimořádně velkým počtem žádostí o přezkum písemek z českého jazyka v minulém školním roce. Letos se písemné práce z českého jazyka opravovaly přímo ve školách, v loňském roce se opravovaly centralizovaně v Centru pro zjišťování výsledků vzdělávání – CERMATu.
Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací
Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací