V Kraji Vysočina je nedostatek pěstounů. V současné době v tomto režimu funguje v regionu 376 rodin. Jedenáct rodin zajišťuje pěstounskou péči na přechodnou dobu.
„Trend náhradní rodinné péče nyní dostává přednost před ústavní. Pro nás je cílem dostat dítě z dětského domova, pokud nemůže jít do své původní rodiny, do některé z forem náhradní rodinné péče. Kvalita pěstounů je pro nás ale důležitější než množství. Citelně schází pěstouni hlavně pro starší děti, jedince se zdravotním handicapem, děti jiného etnika, ale také pro větší sourozenecké skupiny,“ vyjmenovává radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál.
Kraj Vysočina pro pěstounské rodiny každoročně připravuje setkání. To nejbližší se bude konat v září v Kamenici nad Lipou v Pohádkové říši Fábula. Až padesátkrát do roka mohou pěstouni z Vysočiny využít tak zvaných klubových setkání, která jsou připravována ve spolupráci s Psychocentrem – manželskou a rodinnou poradnou Kraje Vysočina. „Pro pěstouny je v naší režii zajištěno vzdělávání, konzultace a poradenství k výkonu pěstounské péče,“ doplňuje Petr Krčál s tím, že každoročně kraj eviduje až pět desítek žádostí o pěstounství. Do evidence je po splnění velmi přísných kritérií zařazeno necelých 40 procent žadatelů.
Počty pěstounských rodin v Kraji Vysočina
Rok/rodin
2013 – 343
2014 – 365
2015 – 366
2016 – 376
zdroj: Kraj Vysočina
Základními kritérii pro výkon pěstounství jsou odhodlání, tolerance, trpělivost, schopnost spolupráce, ochota pracovat na sobě samém. Pěstouny se mohou stát lidé prakticky každého věku, nemusí to být jen manželé, ale i partnerské páry nebo jednotlivci.
Pěstounskou péči finančně podporuje stát. Na jedno dítě dostává pěstoun až 6 600 korun měsíčně podle věku. Vyšší příspěvek je pro postižené děti. Odměna pěstounovi se pohybuje od 8 000 do 20 000 korun. Záleží, o kolik dětí se stará.
Kolik z dětí vhodných pro pěstounskou péči do ní v Kraji Vysočina odešlo
2013 – 28 %
2014 – 39 %
2015 – 44 %
zdroj: Kraj Vysočina