Obyvatelé Vysočiny mají dobré znalosti o zpětném odběru elektrozařízení. Nicméně až 36 procent z nich považuje odvoz elektroodpadu do sběrného dvora za zbytečnou námahu. Kraj se tak řadí k regionům s nejnižší ochotou recyklovat vyřazené elektrospotřebiče. 41 procent obyvatel si totiž myslí, že zpětný odběr elektrozařízení nemá cenu, protože tato zařízení stejně skončí na skládce.
Naopak v Ústeckém kraji je až 83 procent obyvatel ochotných elektroodpad recyklovat. Zařadil se tak na první místo v republice. Češi nejčastěji recyklují ledničky a mrazničky. Ty na Vysočině končí ve sběrných dvorech nebo zpět u výrobců elektra až z 67 procent. Tato čísla vyplývají z průzkumu agentury Markent. Ten poukázal také na dopady ekonomické krize.
Výrazně se prodlužuje například délka užívání jednotlivých spotřebičů. Lidé se více snaží využívat elektrospotřebiče po celou dobu jejich životnosti. „Například lednici z důvodu pořízení novějšího modelu na Vysočině vyřazuje jenom 8 procent obyvatel. Zbylých 92 procent lednici vyřadí až tehdy, když nejsou možné další opravy,“ vysvětluje Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti ELEKTROWIN.
Vysloužilá elektrozařízení odevzdává k recyklaci již třetina českých domácností. A tento podíl neustále roste, každým rokem o 30-40 procent. Češi se učí recyklovat zejména větší elektrozařízení. Nejméně úsilí jsou ochotni vynaložit na recyklaci drobného elektroodpadu. „Mnozí z nás nevědí, že i holící strojek, žehlička nebo vysoušeč vlasů se dají druhotně využít. I z těchto výrobků je možné vytěžit užitečné suroviny, jejichž opětovným použitím se navíc ušetří velké množství elektřiny a ropy,“ uvádí Tvrzník. Například recyklací žehličky lze vyrobit hned několik nových plechovek, až 300 metrů měděného drátu, a k tomu ještě dětskou fleecovou mikinu. Obsahuje totiž až půl kila železa, půl kila plastu a 200 gramů neželezných kovů. Její recyklací se navíc ušetří 23kWh elektrické energie a spotřebuje se o 2 litry méně ropy, které by bylo třeba vynaložit na výrobu nových materiálů.
Dohromady Češi v prvním pololetí odevzdali 7519 tun chladniček a mrazniček. Následovaly velké spotřebiče jako sporáky, pračky a myčky na nádobí o celkové hmotnosti 3581 tun. Vysočina se na tomto výsledku podílela 647 tunami. Každý jeho obyvatel tak zrecykloval v průměru 1,2 kilogramu elektroodpadu.
Třetina obyvatel Vysočiny považuje sběr elektroodpadu za zbytečnou námahu
- Podrobnosti