Nejvyšší hodnocení od odborné poroty obdržela revitalizace Palackého náměstí v Počátkách, výrobní areál ISOBAST v Moravských Budějovicích, městské lázně v Novém Městě na Moravě a dvě stavby z Třebíče – ekotechnické centrum Alternátor a přestupní terminál.
Revitalizace počáteckého Palackého náměstí byla vyznamenána za řešení, které přispělo k sjednocení a celistvosti daného prostoru při respektování historických souvislostí.
Přestupní terminál Třebíč získal titul za žádoucí a přínosné řešení provázanosti autobusové a vlakové dopravy se zřetelem na budoucí dokončení daného prostoru nádraží.
U výrobního areálu firmy ISOBAST Moravské Budějovice porota ocenila výraznou architekturu, často opomíjenou u průmyslových staveb.
Třebíčský Alternátor byl dekorován za zhodnocení objektu brownfieldu za účelem nabídky atraktivního edukativního programu pro nejširší veřejnost.
V Novém Městě na Moravě se líbil elegantní a střízlivý výraz navržené architektury u městských lázní.
Foto: Spolek Stavba Vysočiny
Odborná komise soutěže Stavba Vysočiny – Stavba roku Kraje Vysočina hodnotila 24 nominovaných staveb, které byly rozděleny do pěti kategorií: Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Revitalizace veřejných prostranství a prostoru, Dopravní stavby a Průmyslové stavby. Vedle již zmíněných pěti hlavních cen v podobě titulů Stavba roku udělila také šest čestných uznání:
- Rekonstrukce koleje č. 1 a 2 Sklené nad Oslavou – Ostrov nad Oslavou
- II/405 Příseka – obchvat
- Montážní hala SPIDER, Pohled
- Rekonstrukce Masarykova náměstí, Velká Bíteš
- Rozhledna Fajtův kopec, Velké Meziříčí
- Zimní stadion Telč
Stavby mohla také hodnotit laická veřejnost, a to pomocí SMS hlasů. Letos u obyvatel Vysočiny získala nejvíce sympatií rekonstrukce Palackého náměstí v Počátkách. Tato stavba obdržela i Cenu hejtmana Jiřího Běhounka, který měl nad soutěží hlavní záštitu. Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) ocenila rodinný dům v pasivním standardu v Telči nad vodopádem.
Čtrnáctný ročník přehlídky stavebních realizací pořádal Spolek Stavba Vysočiny ve spolupráci s krajskou reprezentací Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR a ČKAIT a dále pak s Krajem Vysočina. Soutěž z pozice generálního partnera podpořila společnost Rieder Beton. Hlavním partnerem byly firmy PKS okna a Českomoravský štěrk, partnerem Wienerberger cihlářský průmysl. Portály ESTAV.cz a TZBinfo.cz byly hlavními mediálními partnery.
Slavnostní vyhlášení všech soutěží se konalo na Zámku ve Valči, jehož rekonstrukce soutěžila v minulém ročníku, kdy získala tři ocenění – titul Prestižní stavba Vysočiny, Cenu veřejnosti a Cenu ČKAIT.
V doprovodném programu byli radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Janou Fialovou oceněni vítězové Studentského projektu a Učně roku.
Stavba Vysočiny – Studentský projekt 2015
Fiktivní zadání na nový provozní blok TWR na letišti Jihlava-Henčov dle odborné komise, která rozdělovala finanční odměny, nejlépe vypracovali studenti havlíčkobrodské stavební školy Ondřej Rejnek a Jan Špás (ten navíc obdržel Cenu ESTAV.cz). Druhé i třetí místo patří žákům stejné školy – Josefu Ročeňovi (druhý) a Lucii Ostatnické (třetí). Laické veřejnosti se nejvíce líbil návrh Matěje Ševely z jihlavské stavební školy.
Vyhlídkový let věnovala oceněným firma Air Jihlava – service. Na finanční odměně se podílel Kraj Vysočina a akciová společnost Pragoprojekt.
Stavba Vysočiny – Učeň roku 2015
Titul Učeň roku náleží Janu Dolákovi a Jakubu Šťastnému.
Jan Dolák, který se učí na elektrikáře se zaměřením na silnoproud na Střední průmyslové škole v Třebíči, během letošního února získal 2. místo na Mezinárodní přehlídce odborných dovedností žáků elektrotechnických škol v Chomutově. Vyhrál 14. ročník Řemesla Vysočiny 2016 a postoupil do celostátního finále České ručičky, kde na mety nejvyšší nedosáhl.
Jakub Šťastný, vyhrál krajské kolo Instalatéra 2016 a postoupil do republikového finále, kde mezi 28 účastníky obsadil 12. místo.
Profesionální nářadí jim věnovala firma Bosch.