OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Zákon o požární ochraně ukládá každému občanovi povinnost bezodkladně ohlásit každý požár, který vznikne v objektech a jiných místech, které vlastní nebo užívá. Pokud tak neučiní vystavuje se riziku možné sankce. Upozorňuje na to mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

 

REKLAMA

„Podaří-li se lidem požár uhasit vlastními silami, mylně se domnívají, že je zbytečné hlásit jej hasičům. Na nás se obrátí až tehdy, když zkontaktují svoji pojišťovnu a zjistí, že k uplatnění  náhrady vzniklé škody potřebují naše stanovisko,“ popisuje krajský vyšetřovatel Jiří Zelenka.

Jako příklad může posloužit požár, který vypukl vlivem nedbalosti v sobotu 23. května kolem poledne v domě na Pacovsku a který majitelé domu sami uhasili. Hasičům však skutečnost, že u nich v kuchyni hořelo, ohlásili až v úterý 26. května. Při hašení požáru se popálila majitelka domu. Oheň za sebou zanechal škodu 10 tisíc korun.

Pozdní ohlášení požáru může celou situaci jen a jen zkomplikovat, a to hlavně tehdy, když se majitel snaží následky požáru odstranit. Vyšetřovatelé hasičů mohou do stanoviska pro pojišťovnu popsat pouze stav a škody, které na místě požáru zjistí, nikoliv ty, které majitel či uživatel domu uvádí.

„Pamatujte tedy na to, že požár je nutné ohlásit bezodkladně. Neučiníte-li tak, hrozí vám pokuta až do výše 25 tisíc korun,“ varuje Zelenka.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA