Počet řidičů, které policisté odhalí při řízení vozidla pod vlivem alkoholu, stále přibývá. Proto se rozhodli představitelé Policie České republiky a Českého svazu pivovarů a sladoven společně spolupracovat a na vzniklou situaci reagovat. Svoji spolupráci stvrdili podpisem memoranda, jehož cílem je zlepšení situace v oblasti bezpečnosti silničního provozu na území České republiky, především v problematice alkoholu u účastníků silničního provozu.
Memorandum za Policii ČR podepsal plk. Mgr. Vladislav Husák a za Český svaz pivovarů a sladoven Ing. František Šámal. Společně se dohodli zrealizovat projekt s názvem „Řídím – piju nealko pivo“. Projekt se uskuteční během měsíce srpna letošního roku ve všech 14 krajích České republiky. Cílem projektu je představit a rozšířit povědomí veřejnosti o nápoji, který je pro řidiče při řízení vozidla vhodnou a hlavně bezpečnou náhradou alkoholického piva. Řidiči se v tomto období mohou při silniční kontrole setkat nejenom s policisty, ale také se zástupci některých pivovarů. Ti budou v modrých reflexních vestách předávat řidičům, kteří nepožili před nebo během jízdy alkoholický nápoj, nealkoholické pivo a informační materiály. Celého projektu se v rámci České republiky zúčastní 15 pivovarů.
V Kraji Vysočina se do projektu přihlásily dva pivovary - Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod a Rodinný pivovar Bernard Humpolec. Na území Kraje Vysočina mohou být v určitých dnech v době od 9 do 11 hodin ukáznění řidiči odměněni od zástupců pivovarů nealkoholickým pivem. Odměněni mohou být však jen ti řidiči, kteří nebudou pod vlivem alkoholu. Projekt v našem kraji startuje již této pátek a pokračuje v průběhu srpna. V pátek 5. srpna se ve stejnou dobu uskuteční projekt „Řídím – piju nealko pivo“ na Havlíčkobrodsku a Jihlavsku, 12. srpna na Žďársku a Třebíčsku, 19. srpna na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku a 29. srpna na Jihlavsku a Pelhřimovsku.
Řidiči, kteří řídí vozidlo pod vlivem alkoholu, se vždy dopouštějí protiprávního jednání. Obecně lze říci, že pokud policisté naměří u řidiče hodnotu menší než jedno promile, tak se řidič dopouští přestupku. Za tento přestupek lze uložit pokuta až do 50 tisíc korun a zákaz činnosti až na dobu dvou let. Pokud je u řidiče zjištěna hodnota nad jedno promile, tak se řidič dopouští trestného činu, a za tento trestný čin může být řidič potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.
Dopravní nehody v Kraji Vysočina
Pro srovnání: V České republice došlo od začátku letošního roku do 30. června k 34 666 dopravním nehodám. Při těchto nehodách zemřelo již 319 osob, 1 377 osob bylo zraněno těžce a 9972 lehce. Alkohol byl zjištěn u 2 408 viníků dopravních nehod. Při dopravních nehodách, které zapříčinili řidiči pod vlivem alkoholu, zemřelo v prvním pololetí letošního roku v České republice již 29 lidí.
V srpnu se uskuteční projekt „Řídím – piju nealko pivo“
- Podrobnosti