Policisté na Žďársku prověřují v současné době už dva případy podvodného jednání dosud neznámého pachatele, který prostřednictvím internetových inzerátů nabízí výhodný nákup osobních automobilů, které by měly být dovezeny z Anglie a Německa. Poškození přišli celkem o 160 tisíc korun. Kriminalisté oba případy prověřují pro podezření z přečinu podvodu.
Oba poškození reagovali na nabídku na internetovém inzertním portálu, kde prodávající nabízel k prodeji osobní automobil za výhodnou cenu. Vozidla měla být přivezena z Velké Británie. Po domluvě zaslali poškození na účty vedených u britských bank desetitisícové zálohy. Poté s nimi však údajný prodejce přestal komunikovat a peníze jim nevrátil.
„Takovéto nabídky se objevují i na zavedených českých internetových serverech. Na první pohled působí věrohodně a seriózně. Jediné, co je na nich nápadné je výrazně výhodná cena,“ řekl vedoucí oddělení hospodářské kriminality ve Žďáře nad Sázavou Josef Švoma. „Pokud poškozený zašle na smluvený bankovní účet peníze jako zálohu, případně uhradí další náklady spojené s převozem vozidla, o své finanční prostředky přijde a nedočká se ani vybraného vozidla,“ dodal Švoma.
Pachatelé přitom používají stále stejné způsoby páchání těchto podvodů. Většinou se jedná o inzeráty na existující motorová vozidla, kdy údaje k nim a případné fotografie jsou získány z jiných inzerátů. Legenda prodávajícího se také stále opakuje. Prodávající většinou tvrdí, že pracoval v České republice, vrátil se do vlasti a potřebuje se zbavit v České republice zakoupeného vozidla. Případně inzeruje běžný prodej vozidla a poté, co je osloven zájemcem o koupi, mu mailem zašle informaci o způsobu doručení vozidla do České republiky prostřednictvím fiktivní přepravní společnosti. Po složení buď zálohy, nebo celé ceny vozidla na účet této společnosti má dojít k doručení vozidla přepravní společností kupujícímu. V mailu nalezne zájemce o koupi i odkaz na stránky přepravce a poté je „přepravní společností“ kontaktován s potvrzením převzetí vozidla do přepravy a tzv. sledovacím kódem. Stránky těchto „přepravních společností“ jsou zpracovány velmi profesionálně a většinou je lze jen velmi těžko odlišit od skutečných společností.
Některé internetové servery, které se zabývají prodejem ojetých vozidel, již na tyto možné podvodné inzeráty reagují a snaží se je ze svých nabídek pravidelně mazat. Současně podvedení lidé varují v internetových diskuzích další kupující, aby byli v takových případech velice obezřetní, přesto se ale podvodným nabídkám nedá zcela zabránit.
Kriminalisté proto opětovně varují všechny občany, kteří by chtěli reagovat na inzeráty s lákavými nabídkami na koupi vozidel, aby neposílali na bankovní účty zřízené u zahraničních bank finanční prostředky jako různé zálohy na koupi, pojištění nebo zálohy na převoz nabízených vozidel či jiného zboží do České republiky. Před rozhodnutím o zaslání finančních prostředků by si občané měli ověřit existenci společností, nabízených automobilů a být velmi opatrní, pokud jim prodávající začne uvádět výše uvedenou legendu. Ochrání se tak před jednáním podvodníků. Objasňování této formy trestné činnosti je zejména pro rozdílnou právní úpravu ve Velké Británii obtížné, kdy navíc tuto trestnou činnost nepáchají občané Velké Británie, ale tam žijící občané zejména z Balkánu.
Vysočina plná novinek a aktuálních informací
Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací