Technické služby Zlín mají dobrou zprávu pro všechny zahrádkáře. Od dubna se výrazně rozšiřuje okruh těch, kteří si mohou odebrat kvalitní kompost zcela zdarma. Rozšíření nabídky bezplatného odběru svědčí o rostoucí míře třídění biologicky rozložitelného odpadu na území města Zlína.

Podle standardních pravidel si může 250 kilogramů kompostu odebrat jednou za pololetí domácnost, která je zapojená do systému odděleného sběru biologicky rozložitelného odpadu – tedy ta, jež má u svého domu hnědou nádobu. „Nyní mohou kompost bezplatně odebírat všechny zlínské domácnosti, a to až do konce června,“ říká Jiří Mahel z Technických služeb Zlín s tím, že znovu pak mají stejnou příležitost v druhé půlce roku, konkrétně od 1. července do 31. října.

REKLAMA

Kromě bezplatného odběru limitovaného množství je kompost nabízen i k prodeji, a to bez omezení množství. V takovém případě je cena stanovena na 50 haléřů za kilogram, tedy 500 korun za tunu. Odběr kompostu je možný vždy ve středu od 16.00 do 19.00 a v sobotu od 8.00 do 13.00. Nakládku si zajišťuje obvykle každý zájemce sám, v případě většího jednorázově odebíraného množství lze ale využít i nakládací techniku.

Kompostárna, v které je zpracováván biologicky rozložitelný odpad jak z hnědých nádob, tak i zbytky ze zahradnických a sadových úprav či prořezávek stromů, se nachází v areálu skládky Suchý důl. Veškeré zbytky jsou drceny na drobné části a následně prochází za pravidelného zavlažování hygienizací. Výsledkem je kvalitní organické hnojivo registrované pod názvem Kompost TS Zlín Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským.

 

REKLAMA