Pražský vrchní soud projedná odvolání Ukrajince Lutsišina za vraždu seniora ve Sloupu u Prahy
- Podrobnosti
- 20. 10. 2010 10:10
Stovky respirátorů a jednorázových roušek poskytla ze svých zásob vodárenská společnost Královéhradecká provozní a.s. domovu pro seniory v Hradci Králové. Reagovala tak na hrozící nedostatek ochranných pomůcek u pracovníků sociálních služeb, na který upozornila viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a ředitelka Domova U Biřičky v Hradci Králové Daniela Lusková.
"Už jsme penězi na plicní ventilátory a pro obce pomáhali lidem v první linii. Ovšem v té rychle se měnící situaci se podle paní ředitelky jaksi pozapomnělo na domovy pro seniory a podobná zařízení. Což samozřejmě má paní ředitelka pravdu, a vzhledem k tomu, že můžeme nějaký materiál postrádat, dali jsme královéhradeckému domovu k dispozici ihned 200 respirátorů FFP2 a 500 jednorázových roušek," popsal pomoc generální ředitel KHP Jakub Hanzl a dodal: "Dále jsme sehnali do jednoho dne dalších 1000 respirátorů a 50 jednorázových ochranných obleků."
Ředitelka královéhradeckého domova Daniela Lusková je autorkou známé výzvy vládě, která pomohla tíživou situaci sociálních služeb veřejně otevřít. "Nepotřebujeme stupidní rady k měření teploty, jež nota bene není symptomem COVID-19 u většiny starých lidí. Žádali jsme Vás o to, aby zdravotnická zařízení měla povinnost otestovat nám suspektní klienty a klienty vracející se ze zdravotnických zařízení. Takovou povinnost ve Vašem mimořádném opatření a navazujícím doporučení nenajdeme. Nenašli jsme tam ani sdělení, že dostaneme adekvátní ochranný materiál pro naše zaměstnance, od Vás, od krajů, od kohokoli. Všem nám, kteří denně pečujeme, jste sdělili, že vláda nás zazdila," napsala mimo jiné Daniela Lusková ministru zdravotnictví a ministryni práce a sociálních věci v tomto otevřeném dopise.
Veolia dala nemocnici ochranné štíty
Další pomoc od Veolie (hlavního akcionáře KHP) pak dostala královéhradecká nemocnice. Poté, co minulý týden Veolia poskytla nemocnici peníze na plicní ventilátor, tento týden zareagovala na nedostatek ochranných štítů. "Ke korespondenci, kterou člověk obdrží prvního dubna, bychom měli přistupovat kriticky, abychom se nestali terčem nějakého vtipálka. Já jsem dostal dopis od šéfky komunikace Veolie Evy Kučerové, že zaznamenali informaci z Fakultní nemocnice Hradec Králové, že nemáme dostatek ochranných štítů. Takže nám prý nějaké sehnali. A byla to čistá pravda! Ne slova, ale činy jsou to, co se počítá. Hned jsem tedy sedl do auta a osobně tam pro to dojel. Za celou naši nemocnici si dovolím i zde na Facebooku ještě jednou poděkovat společnosti Veolia CZ za to, že je ve střehu a když může, pomůže! Děkujeme," popsal celou situaci na sociálních sítích lékařský náměstek Fakultní nemocnice Hradec Králové Jaroslav Malý. Podle něj jde o velmi vítanou pomoc pro zdravotníky
Veolie pro Fakultní nemocnici nechala vyrobit tisícovku ochranných štítů v ceně zhruba 80 tisíc korun! Ochranné štíty jsou vyrobené z jednoho kusu plastu a jednoduchý design a šablonu, jak výsekem vyrobit snadno skládatelný štít vymysleli během jednoho dne kreativci připravující Veolii prezentační podklady. „Chtěli jsme najít rychlé a snadné řešení, jak štít udělat co nejjednodušeji z jednoho kusu materiálu, abychom jich mohli v krátké době dodat co nejvíce. Náš štít se nechá opakovaně dezinfikovat a vydrží mnoho použití. V kombinaci s rouškami nebo respirátory jde již o velmi účinnou prevenci proti šířícímu se viru,“ dodala k výrobě unikátních ochranných štítů Eva Kučerová, ředitelka komunikace Veolia.
Asociace vlastníků páteřní vodárenské infrastruktury (AVPVI) vítá rozhodnutí ministra zemědělství Miroslava Tomana zřídit samostatný dotační program na rekonstrukci páteřních vodovodů a propojování vodovodních soustav ve výši bezmála půl miliardy korun. Zároveň upozornila, že je třeba tento konkrétní program udržet dlouhodobě tak, aby mohly být rekonstruovány všechny přivaděče a propojeny vodárenské soustavy v celé republice.
V nově vzniklém centru je umístěno vodárenské řídící středisko, které dohlíží na běžný provoz vodárenské infrastruktury. Nadstavbou tohoto projektu je však i další nadregionální využití. Centrum může být využíváno pro krizové řízení východočeské vodárenské infrastruktury v případech extrémních klimatických jevů (povodně, sucho, výpadek elektrické energie). Pracovníci dispečinku zde budou mít veškeré informace pro případné nouzové zásobování pitnou vodou, centrum bude řídit využití záložních zdrojů a jejich přesuny mezi regiony. Nové krizové centrum umožní efektivní řízení vodárenského provozu v celé oblasti.
Suchá období během léta by měly stromy v Hradci Králové nyní lépe překonávat díky zavlažovacím vakům. Městské technické služby budou k vybraným dřevinám přikládat speciální pytle, ze kterých je bude voda pomalu zalévat až devět hodin. Správce městské zeleně při výsadbě nových stromů již využívá granulát, který déle udrží vodu v okolí jejich kořenů. Mobilní zavlažovací vaky bude město používat jak u mladých, tak u starších a vzrostlejších stromů, které jsou náchylné na nedostatek vody.