Školáci stavěli z Merkuru a soutěžili přitom o zajímavé ceny. To vše, aby do budoucna netrpěly technické obory nedostatkem studentů a firmy posléze nouzí o schopné pracovníky.
Dne 27. května 2015 se konalo finální kolo již druhého ročníku technické soutěže studentů druhých stupňů základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií z Vysočiny „Stavíme z Merkuru“. Soutěž se uskutečnila za podpory firmy Bosch Diesel s.r.o. a Krajského úřadu Kraje Vysočina v Jihlavě. Do letošní soutěže s technickou stavebnicí Merkur se přihlásilo 18 týmů s celkem 70 účastníky.
„Cílem soutěže a práce s technickou stavebnicí Merkur byla podpora technické-ho vyučování a rozvoj technické zručnosti mládeže. Firma Bosch chce pro techniku nadchnout nejen chlapce, ale samozřejmě i děvčata, aby se v budoucnosti nebála věnovat technickým oborům. Proto byl pro účast na soutěži stanoven požadavek, aby v každém soutěžním týmu byla alespoň jedna dívka,“ vysvětlil za spolupořadatele Ralph Klaus Carle, obchodní ředitel firmy Bosch Diesel s.r.o.
Úkolem týmů bylo postavit z technické stavebnice Merkur vesmírné vozítko, které bude poháněno jedním motorem nebo dvěma motory, a které bude schopné projet bezchybně náročnou testovací dráhu v co možná nejkratším čase.
Jako nejlepší funkční model vesmírného vozítka byl hodnotící komisí vybrán model žáků Základní školy Evžena Rošického v Jihlavě ve složení: Veronika Křížová, Jan Bužga, Tomáš Vrzal, Matouš Honze a Petr Novotný.
Společné foto vítězného týmu ze ZŠ Evžena Rošického v Jihlavě ve složení Veronika Křížová, Jan Bužga, Tomáš Vrzal, Matouš Honze a Petr Novotný. Na záběru jsou kromě vítězů i učitel Petr Novotný – ZŠ Evžena Rošického v Jihlavě (1. zleva), Naděžda Bidlasová – personální oddělení HRL2, Bosch Diesel s.r.o. (2. zleva) a Pavel Krsička – vedoucí personálního oddělení HRL2, Bosch Diesel s.r.o. (1. zprava).
Podívejme se na to, jak soutěž vnímaly zúčastněné dívky. Za všechny odpověděla Veronika Křížová z vítězného týmu: „Soutěž ‚Stavíme z Merkuru‘ byla velmi zajímavá a skvěle připravená. K účasti na soutěži mě přesvědčily moje babička a teta, obě jsou zaměstnány na pozici techniček ve firmě Bosch v Jihlavě.“ Jak se ukazuje, nemá Veronika z techniky žádný strach. Jak sama říká: „ jako žena si dokážu představit, že bych v budoucnu techniku studovala na některé z vysokých škol.“
Foto: archiv firmy
Všechny zúčastněné týmy finálního kola soutěže získaly od Krajského úřadu Kraje Vysočina a firmy Bosch řadu hodnotných cen. Bosch Diesel s.r.o. věnoval například i tablety pro vítězný tým.
Vzdělávání a profesní vzdělávání jako součást společenské zodpovědnosti
„Jako největší zaměstnavatel a investor v Kraji Vysočina zároveň vnímáme naši společenskou povinnost umožnit mladým lidem s dobrým vzděláním start do jejich profesního života. Jako závod podporujeme technické vzdělávání například i tím, že jsme již v roce 2002 vybudovali vlastní učňovské středisko. Podporou duálního vzdělávání a podporou technicky zaměřených vysokoškolských studentů tak rozhodným způsobem přispíváme k zajištění budoucnosti závodu v Jihlavě a českého průmyslu,“ zhodnotil přínos firmy Ralph Klaus Carle, obchodní ředitel firmy Bosch Diesel s.r.o.
Vysočina plná novinek a aktuálních informací