Památkáři ocení snahy těch, komu není lhostejný osud památek. Nominaci si vysloužila restaurovaná synagoga v Nové Cerekvi i zámek v Červené Řečici. O vítězi se rozhodne během června. UVNITŘ ČLÁNKU FOTO PŘED OBNOVOU A PO NÍ.
Národní památkový ústav (NPÚ) se rozhodl upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to přičinili. Vyhlašuje proto první ročník Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro (dědictví pro budoucnost), jež vyzdvihne zásluhy o záchranu kulturních památek, významné objevy a nálezy, příklady kvalitních oprav či restaurování a úspěšné prezentace kulturního dědictví.
Ocenění, které Národní památkový ústav vyhlašuje jako příspěvková organizace ministerstva kultury pověřená oblastí záchrany a rozvíjení hodnot památkového fondu na území České republiky, ocení tímto způsobem úspěšné počiny v oblasti péče o kulturní dědictví letos poprvé. Zhodnotí počiny realizované v roce 2013 a vyzdvihne příklady dobré praxe ve čtyřech kategoriích:
• Obnova památky/ restaurování: Příkladné a zdařilé restaurování kulturní památky či její části – výtvarného díla, uměleckořemeslného díla.
• Objev, nález roku: Významný objev na památce, objev do té doby neznámého objektu, předmětu kulturní hodnoty, archeologický objev, autorské určení díla apod.
• Prezentace hodnot: Výstava, nová instalace, publikace, mediální odborná prezentace apod.
• Záchrana a obnova památky: Záchrana součásti kulturního dědictví na poslední chvíli nezištnou iniciativou, koupí, mobilizací dobrovolníků apod.
„Cílem vyhlášení ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro je podpořit vlastníky kulturních památek a další, kteří se v péči o kulturní dědictví angažují. Rádi bychom tímto způsobem ocenili všechny, kteří vnímají památky a jejich kulturní potenciál jako nezpochybnitelnou hodnotu, uvědomují si význam kulturního dědictví pro naši identitu a prostředí života a přistupují zodpovědně k jeho zachování. Národní památkový ústav chce přitom i do budoucna vlastníky kulturních památek v jejich úsilí provázet, poskytovat jim odbornou a metodickou pomoc a podporovat přesvědčení, že investice do památek mají smysl. Věříme, že ocenění bude podnětem k hlubšímu zájmu veřejnosti o podstatu a principy památkové péče a inspirací pro další pozitivní kroky v této oblasti,“ vysvětlila Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.
Nominace do celostátního kola ocenění uzavřel Národní památkový ústav v květnu. Za každý kraj mohli odborníci NPÚ, garantující památkovou péči v jednotlivých regionech, vybrat maximálně dva zástupce pro každou oceňovanou kategorii. Ve výsledku se sešlo celkem 28 kandidátů. Telčští památkáři doporučili hned dva objekty z Pelhřimovska. Za restaurované památky je nominována synagoga v Nové Cerekvi, o ocenění za záchranu památky na poslední chvíli usiluje zámek v Červené Řečici.
Ve všech kategoriích převažují nominace duchovních staveb (kostely, drobné sakrální stavby, ale také synagogy), druhou nejčastěji zastoupenou skupinou jsou obytné budovy – hrady, resp. zříceniny (Nový hrad u Kunratic, Starý Světlov na Kroměřížsku, Brandýs nad Orlicí), zámky (Litomyšl, Trpisty) i městské či venkovské obytné domy (Karlova polovina vily bratří Čapků soupeří například s pozdně-středověkou vesnickou usedlostí v Žitovlicích a vodním mlýnem v obci Rybníky na Znojemsku). Zastoupeny jsou však i méně obvyklé tipy památek – v kategorii „objev roku“ je nominován systém historických dřevěných výpustí rybníku Jordán v Táboře, v kategorii „prezentace hodnot“ zase výstava Opavské hradby.
O vítězích jednotlivých kategorií bude v průběhu června rozhodovat komise hodnotitelů sestavená z členů vědecké rady NPÚ, ICOMOS (International council on Monuments and Sites) a dalších spolupracujících institucí. Členové komise vypracují posudky na jednotlivé vítěze krajských kol a na společném zasedání za předsednictví generální ředitelky NPÚ Nadi Goryczkové informace vyhodnotí a navrhnou vítěze.
Cenu v podobě diplomu a pamětní plakety, jejíž podobu navrhli studenti Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou, předá generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví v září tohoto roku. Výherci jednotlivých kategorií navíc získají roční předplatné odborného časopisu Zprávy památkové péče a roční rodinnou vstupenku na objekty ve správě Národního památkového ústavu.
Vysočina plná novinek a aktuálních informací
Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací