REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Světoznámý humpolecký rodák Aleš Hrdlička by byl na studenty gymnázia, které nese jeho jméno, jistě hrdý. Z více než sto třiceti zúčastněných českých škol jen humpolecké gymnázium mohlo vyslat svůj tým na mezinárodní konferenci pro fyziky do Indie.

Dvojice studentů Gymnázia doktora Aleše Hrdličky v Humpolci Filip Švácha a Martina Váňová se letos o prázdninách zúčastnili spolu s vyučujícím fyziky Jiřím Svobodou mezinárodní konference GLOBE Learning Expedition v indickém Dillí. Mezinárodní konference pro fyziky se koná jedenkrát za pět až šest let a účast na nich představuje ojedinělou příležitost pro setkání studentů, jejich učitelů a odborníků z celého světa. Letošní GLOBE Learning Expedition se zúčastnilo 150 studentů z více než 30 států, přičemž Evropu reprezentovali kromě české výpravy už pouze Francouzi a Maďaři. Za Českou republiku, kde se do projektu GLOBE zapojily 132 školy, se tým humpoleckého gymnázia se svým projektem nominoval jako jediný.

REKLAMA

„Hlavní část konference představovaly desetiminutové prezentace jednotlivých týmů v angličtině, které dohromady zabraly devět hodin a promluvili na nich i pozvaní hosté včetně pracovníků NASA. Humpolečtí studenti zde vystoupili s příspěvkem Program GLOBE na naší škole ve vztahu k místním obyvatelům, v němž shrnuli několik projektů, které na gymnáziu v posledních letech vznikly, například revitalizaci studánky pod Orlíkem, publikaci naměřených meteorologických dat v městské kronice nebo mapování potenciálních zdrojů pitné vody v okolí města. K podrobnějšímu představení jednotlivých projektů pak sloužila diskuse u plakátů, které připomínaly hlavní body jednotlivých přednášek. Dvě dopoledne naplnili účastníci konference prací v terénu, kde nacvičovali správné metody měření meteorologických a pedologických veličin,“ popsal postřehy z pobytu Jiří Svoboda a dodal, že poslední dva dny konference byl na programu poznávací zájezd, při němž se studenti seznámili s několika skvosty mughalské architektury 16. a 17. století včetně nejznámější indické památky - Tádž Mahalu.

Poděkování za finanční podporu akce patří nejen domovskému gymnáziu, ale především zřizovateli, kterým je Kraj Vysočina, dále Městu Humpolec a Rodinnému pivovaru Bernard Humpolec.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Úspory energie sledujte na EnergyTV

REKLAMA